586129-2020 - ResultatSverige-Göteborg: Installation av elektriska ledningar och armatur
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal elentreprenader
Referensnummer: 16-0077
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur
II.1.4.
Kort beskrivning
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45311100 Indragning av elektriska ledningar, 45311200 Elektriska kopplingsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
....
Upphandlande enhet
Göteborg Energi AB (Ombud för Göteborgs Hamn AB)
Box 53
S-401 20 GÖTEBORG
SVERIGE
Besöksadress: Johan Willins Gata 3, vid Rantorget
Webbadress: www.goteborgenergi.se
Organisationsnummer: 556362-6794
Leveransadress/ Utförandeadress
Anges i respektive avrop.
Avtalstider
Ramavtalet planeras gälla fr o m 2017-07-01--2024-06-30. Efter 2019-03-01 har båda parter rätt att säga upp ramavtalet tidigast till 2019-07-01och därefter till varje halvårs utgång förutsatt att uppsägning sker minst 4 månader innan.
Uppsägning ska ske skriftligen.
Orientering om upphandlingen
Göteborg Energi AB avser att upphandla ramavtal gällande elentreprenader. Göteborg Energi AB är ombud för Göteborgs Hamn i denna upphandling.Vardera bolag sluter ramavtal per teknikområde med de anbudsgivare som väljs som avtalspart enligt angivna utvärderingskriterier.Inom Göteborgs Hamn ska entreprenör ha erfarenhet av att arbeta i EX-klassad miljö. Ramavtalet omfattar nybyggnation, ombyggnation, reparation och underhåll inom nedanstående teknikområden. 1. Underhåll av väg- och planbelysning. Kontroll, felsökning, reparationer, service och underhåll av väg- och planbelysning. 2. Elinstallationsarbeten, lågspänning mindre eller lika med 1000 V. Installation, felsökning, reparationer, service och underhåll av elkraft- och automationsanläggningar. För Göteborgs hamn gäller även: Elektrifierat stängsel, passagekontroll, inbrottslarm, CCTV-anläggningar, och övriga inbrottsskydd. 3. Elinstallation hög- och mellanspänning. Installation, felsökning, reparationer, service och underhåll av elkraft- och automationsanläggningar för hög- och mellanspänning samt lågspänning då det förekommer i kombination. 4. Instrumentarbeten Felsökning, kalibrering, drifttagning och service av processinstrumentering. Installation av processinstrument, pneumatik, fältbuss och klenrörsmontage. 5. Reläskydd och kontrollutrustningar Provning och programmering av reläskydd med tillhörande kontrollutrustning inom eldistributions- och produktionsanläggningar. 6. Elnätsarbeten Förekommande arbeten inom elnät/eldistribution såsom kabelskarvning, anslutning av serviser etc. Ansökan kan göras på ett eller flera teknikområden. Avtalet omfattar även inhyrning av angivna personalkategorier på löpande timpriser. Beställaren utlovar inga garanterade volymer.
Entreprenadarbetena kommer att ske både i och utanför storstadsmiljö. Vissa av beställarens anläggningar är klassade som skyddsobjekt, där särskilda regler och lagar gäller. Arbetena kommer att utföras som utförande- eller totalentreprenad.
Upphandlingsförfarande
För upphandlingen gäller Lag (2007:1092) om Upphandling inom områdena vatten, energi, transporter och posttjänster, även kallad LUF.
Upphandlingen genomförs med förhandlat förfarande enligt LUF.
Språk
Svenska språket ska tillämpas i tal och skrift i alla frågor som rör denna upphandling.
Dock kan enstaka teknisk dokumentation bifogad till anbudet vara på engelska.