586232-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Eldistributions- och reglerutrustning
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fartyganslutning Kapellskärs hamn
Referensnummer: UH -2020-150
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
31200000 Eldistributions- och reglerutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Fartyganslutning för landkraft, s.k. HVSC (High Voltage Shore Connection), benämns oftare OPS (On Shore Power). Standard IEC/ISO/IEE 800005 Ed, för anslutning av fartyg till det landbaserade elnätet. Genom denna anslutning kan fartygets maskineri för hjälpkraft ombord stängas av, vilket eliminerar utsläpp oc buller. I uppdraget som upphandlas ingår även elstation containerlösning, schakt och grundläggning samt kabelförläggning till fartygets inkopplingspunkt. Även kabelhanteringssystem ska tillhandahållas, te x kabelkran eller mobil lösning. Upphandlingen omfattar en komplett anläggning till Kapellskärs Hamn, Norrtälje kommun, installerad på plats och fullt fungerande, vid tidpunkt som anges i ansökningsnbjudan
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 10 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
31200000 Eldistributions- och reglerutrustning, 31213400 Distributionssystem, 45230000 Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten, 45231400 Anläggningsarbeten för kraftledningar, 45232200 Arbeten för kraftledningar, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45314310 Kabelläggning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen