586386-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Livsmedel, drycker, tobak o d
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Catering Karolinska Universitetssjukhuset
Referensnummer: K 2023-6890
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser catering till Karolinska Universitetssjukhuset och dess satellitverksamheter.
Upphandlingsförfarande
Upphandling genomförs som Öppet förfarande enligt Lagen (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU), där grund för utvärdering är ekonomiskt mest fördelaktiga anbud enligt bästa förhållande mellan pris och kvalitet.
Upphandlingsdokumenten innehåller samtliga förutsättningar och krav som gäller för anbudsgivning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 60 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: Enklare Catering
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d, 55300000 Restaurang- och serveringstjänster, 55400000 Dryckesservering, 55500000 Matsalstjänster och catering, 55520000 Catering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Anbudsgivaren ska kunna leverera enklare smörgåsar, samt kunna leverera konditorivaror såsom tårtor, bakelser, bullar, kakor etc. Även kaffe/te, övrig dryck och ett utbud av engångsmaterial ska kunna beställas, porslin ska kunna hyras in vid behov. Anbudsgivaren ska kunna leverera konditorivaror i större mängder för specifika tillfällen såsom t. ex semlor till fettisdagen, kanelbullens dag och andra tillfällen då beställningsvolymen kan bli omfattande.
Del nr: Catering
Anbudsgivaren ska kunna leverera ett utbud av kalla rätter av enklare slag inklusive smör och bröd. Olika alternativ av smörgåsar, smörgåstårtor, frukt samt ett mindre urval av fikabröd och tårtor ingår också i delområdet. Även kaffe/te, övrig dryck och ett utbud av engångsmaterial ska kunna beställas samt möjligheten att hyra in porslin vid behov.
Anbudsgivaren ska kunna leverera konditorivaror i större mängder för specifika tillfällen såsom t. ex semlor till fettisdagen, kanelbullens dag och andra tillfällen då beställningsvolymen kan bli omfattande.
Del nr: Finare Catering
Anbudsgivaren ska kunna leverera finare standard av kalla och varma rätter samt luncher och middagar.
I utbudet ska det gå att beställa förrätt, varmrätt och dessert, inkl. smör och bröd.
Det ska även finnas ett utbud av olika bufféer och snittar/tilltugg. Även kaffe/te, övrig dryck och ett utbud av engångsmaterial ska kunna beställas, samt porslin ska kunna hyras in vid behov. Vid leverans av ovanstående skall alltid anpassade serveringsbestick medfölja för att möjliggöra uppläggning på tallrik.
Anbudsområdet omfattar även möjligheten för Karolinska att beställa andra Non food artiklar utöver porslin och engångsmaterial vilket kan vara dukar, bord, stolar med mera samt även serveringspersonal. Avtalsleverantör för Finare Catering ska också vid specifika behov leverera helhetslösningar för evenemang som skräddarsys utifrån varje enskilt tillfälle.