Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Storköksutrustning
Referensnummer: FM2021-17719
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 39221000 Köksutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Försvarsmakten har ett behov av storköksutrustning. Exempel på utrustning som ingår i upphandlingen är buffévagnar, serveringsvagnar, värmeskåp, dryckestorn m.m. men även annan utrustning som är avsedd för storkök ingår. Behovet kan gälla nyinvestering och reinvestering av storköksmaskiner för ca 40 militär- och lägerrestauranger, inklusive mäss, marketenteri och livsmedelsförvaring.
Verksamheten är spridd över nästan hela landet och behovet av rikstäckande distribution är därför stort. I uppdraget ingår även att bistå FM med platsbesök för rådgivning kring produkter i storkök samt installation och reparation av produkterna.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 12 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 39221000 Köksutrustning, 39711500 Konservöppnare, 39711400 Grillar, spishällar, värmeplattor och kokplattor, 39711200 Matberedare, 39711100 Kylskåp och frysar, 39315000 Restaurangutrustning, 39314000 Utrustning för industrikök, 39312000 Utrustning för matberedning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen