586396-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Nässjö: Möbler (inkl. kontorsmöbler), inredning, hushållsapparater (exkl. belysning) och rengöringsprodukter
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kontorsmöbler
Referensnummer: UH 2021/43
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39000000 Möbler (inkl. kontorsmöbler), inredning, hushållsapparater (exkl. belysning) och rengöringsprodukter
II.1.4.
Kort beskrivning
Nässjö kommun genomför en samordnad upphandling av möbler till kontor och sammanträdesrum för följande kommuner, kommunala bolag och förbund:
Aneby kommun
Nässjö kommun
Vetlanda kommun
Eksjö kommun
Sävsjö kommun
Höglandets räddningstjänstförbund
Höglandsförbundet
Eksjö kommunfastigheter
Eksjöbostäder AB
Eksjö Energi AB
Nässjö Affärsverk AB
Njudung Energi Vetlanda AB
Sävebo AB
Sävsjö Skyttecenter
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 20 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39000000 Möbler (inkl. kontorsmöbler), inredning, hushållsapparater (exkl. belysning) och rengöringsprodukter, 39100000 Möbler, 39110000 Säten, stolar och relaterade produkter, och tillhörande delar, 39120000 Bord, skåp, skrivbord och bokhyllor, 39121000 Skrivbord och bord, 39122000 Skåp och bokhyllor, 39130000 Kontorsmöbler, 39131000 Kontorshyllor, 39136000 Klädhängare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser Kontorsmöbler. Med kontorsmöbler avses i denna upphandling nya möbler till kontors- och sammanträdesrum.
Upphandlingen omfattar 5 kommuner, 2 kommunalförbund och 7 kommunala bolag.
Takvolym för avtalet är 14 500 000 SEK.