586405-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Nässjö: Sopbilar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
5 st 2-facks sopbilar
Referensnummer: 3.3.2 2021-207
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34144511 Sopbilar
II.1.4.
Kort beskrivning
Nässjö Affärsverk AB och Eksjö Energi AB avser att upphandla fem stycken tvåfackssopbilar till renhållningsverksamheten, 2 st HVO-drivna och 3 st gasdrivna. I upphandlingen ingår även service och reparationsavtal.
Upphandlingen genomförs under förutsättning att det politiska beslutet som fattas senast innan årsskiftet 2021-2022 medger att upphandlingen kan genomföras.
Benämning
Förfrågningsunderlagets delar avser upphandling benämnd 5 st 2-facks sopbilar
Upphandlingens referensnummer
Upphandlingens referensnummer är 3.3.2 2021-207
Upphandlande myndighet
Upphandlande myndighet för denna upphandling är: Nässjö Affärsverk ABOrg.nr. 556038-7044 571 80 Nässjö Upphandlande myndighet benämns i fortsättningen NAV.
Grund för tilldelning av kontrakt
Det ekonomiskt mest fördelaktiga anbudet kommer att antas.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34144510 Fordon för avfall, 50110000 Reparations- och underhållstjänster av motorfordon och tillhörande utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Nässjö Affärsverk AB och Eksjö Energi AB Avser att upphandla totalt 5 st 2-fackssopbilar.
Upphandlingen är avhängig av politiska beslut som fattas i Nässjö och Eksjö Kommun innan årsskiftet 2021-2022.
Nässjö Affärsverk AB och Eksjö Energi AB avser att upphandla fem stycken tvåfackssopbilar till renhållningsverksamheten, 2 st HVO-drivna och 3 st gasdrivna. Fordonen ska ha tre axlar och styrbar boggi. I upphandlingen ingår även service och reparationsavtal.