586416-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Malmö: Diverse byggnadstekniska tjänster
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Beställarstöd Geoteknik till Överföring Lund-Malmö och Malmö avloppstunnel
Referensnummer: 20/02085
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71330000 Diverse byggnadstekniska tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser geotekniska tjänster inom ramen för VA SYD:s program Hållbar avloppsrening i ett växande Skåne, framförallt i Projekt Malmö avloppstunnel, Projekt Överföring Lund-Malmö och Projekt Tillstånd. Uppdraget består huvudsakligen i att företräda och bistå VA SYD med erfarenhet och kompetens från likartade projekt innehållande tunneldrivning med TBM, stödkonstruktioner till stort djup (mer än 15 m) typ slitsmur samt erfarenhet av geotekniska och geohydrologiska undersökningar i jordlager och kalkberg. Vidare ingår att bistå vid framtagande av underlagsrapporter och teknisk beskrivning till miljödomsansökan. Resursen kommer att arbetsledas av projektledaren i respektive projekt.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71332000 Geotekniska ingenjörstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
AUA.3 Orientering om projektet och uppdraget
OmfattningUpphandlingen avser geotekniska tjänster inom ramen för VA SYDs program Hållbar avloppsrening i ett växande Skåne, framförallt i Projekt Malmö avloppstunnel, Projekt Överföring Lund-Malmö och Projekt Tillstånd. Uppdraget består huvudsakligen i att företräda och bistå VA SYD med erfarenhet och kompetens från likartade projekt innehållande tunneldrivning med TBM, stödkonstruktioner till stort djup (mer än 15 m) typ slitsmur samt erfarenhet av geotekniska och geohydrologiska undersökningar i jordlager och kalkberg. Vidare ingår att bistå vid framtagande av underlagsrapporter och teknisk beskrivning till miljödomsansökan. Resursen kommer att arbetsledas av projektledaren i respektive projekt.
Insatserna är exempelvis:
Bistå beställaren vid teknik- och planeringsmöten med projekteringskonsulter och berörda specialister.
Medverka i VA Syds planering av olika utredningsinsatser inkl. granskning av ATR-er som upprättas av projekterande konsulter.
Granskning och kvalitetssäkring av projekteringshandlingar och underlag till tillståndsansökan.
Bistå beställaren vid möten med externa samrådsparter och intressenter.
Bistå beställaren vid riskbedömningar.
Medverka vid upprättande av tekniskt underlag FFU för totalentreprenader för de två tunnlarna samt i övrigt bistå med kompetens under upphandlingsskedet, från förarbete t.o.m. avtalstecknande
Bistå projekten enligt MB kap 11 vid framtagande av ansökningshandlingar inklusive underlagsrapporter och aktivt delta vid förhandlingen i MMD.
Uppdraget beräknas motsvara 40 - 60 % arbetstid, med variation över tid.
Avtalstiden är upp till 8 år.
Avtalets takvolym uppgår till 12 000 000 SEK exkl. mervärdesskatt. Om avtalets omsättning uppgår till takvolymen har beställaren rätt att säga upp avtalet till omedelbart upphörande. Behovet under kommande år är vid tidpunkten för upphandlingen väldigt svårt att förutspå. Därför kan beställaren inte garantera någon volym.
Avropsmodell VA SYD avser att teckna avtal med två leverantörer, vilka baserat på resultatet av upphandlingens utvärdering (AUB.52) rangordnas som nummer 1 och nummer 2.
Varje förfrågan kommer först och främst att skickas till den leverantör som rangordnats som nummer 1. Skulle den leverantör som rangordnats som nummer 1 inte ha tillräcklig kapacitet för att genomföra det aktuella uppdraget, eller av annat skäl väljer att tacka nej, så går förfrågan vidare till nummer 2 i rangordningen.