586417-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Malmö: Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fastighetssamordnare/markförhandlare till program Hållbar avloppsrening
Referensnummer: 20/02083
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Planering, förundersökningar och genomförande av programmet Hållbar avloppsrening i ett växande Skåne kräver markåtkomst och hantering av andra fastighetsrättsliga frågor inklusive ev. skadereglering. Programmet behöver bemannas med en fastighetssamordnare/markförhandlare med ansvar för detta samt säkerställande att fastighetsfrågorna handläggs på formellt riktiga grunder och i enlighet med gällande lagstiftning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
70110000 Exploatering av fastigheter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
AUA.3 Orientering om projektet och uppdraget
Planering, förundersökningar och genomförande av programmet kräver markåtkomst och hantering av andra fastighetsrättsliga frågor inklusive ev skadereglering. Programmet behöver bemannas med en fastighetssamordnare/markförhandlare med ansvar för detta samt säkerställande att fastighetsfrågorna handläggs på formellt riktiga grunder och i enlighet med gällande lagstiftning.
Uppdraget omfattar exempelvis följande arbeten:
Delta i programmets strategiska arbete
Upprätta styrande dokument inom ämnesområdet
Upprätta och säkerställa erforderliga avtal, underlag och tillstånd inom ämnesområdet.
Vara kontaktperson gentemot fastighets- och sakägare
Bistå programmet i övrigt med fastighetsrättslig kompetens
Samverka med projekten, linjeorganisationens lantmätare och andra intressenter
Skapa förståelse för programmets arbetssätt bland såväl interna som externa intressenter
Riktade utbildningar av programmedlemmar inom ämnesområdet.
Omfattningen av uppdraget beräknas uppgå till en heltidstjänst under det första året och därefter 80 % efterföljande år.