586440-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Halmstad: Tandläkarinstrument
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Dental förbrukning
Referensnummer: RS210365
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33131000 Tandläkarinstrument
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar Region Hallands samlade behov av dentalt förbrukningsmaterial till Folktandvårdens kliniker samt Specialisttandvården vid Hallands sjukhus i enlighet med kravspecifikation och administrativa kontraktsvillkor i detta underlag.
Upphandlingen omfattar 43 produktområden, till exempel:
Avtryck, bettregistrering, Temporär rebasering, Klinikframställd pelare, Instrument och tillbehör, Borr, Endodonti, Dental adhesiv, Rengöring och desinfektion, Engångsprodukter, Visir, ögonskydd, hörselskydd, Estetik, Tandstensinstrument, Sprutor.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 45 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33130000 Utrustning och instrument för tandvård och underspecialiteter, 33131110 Dentaltänger, dentala operationsborstar och dentala sårhakar, 33140000 Medicinska förbrukningsartiklar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar följande 43 produktområden/produktgrupper av dentalt förbrukningsmaterial:
1 Avtryck, bettregistrering2 Temporär rebasering 3 Klinikframställd pelare 4 Instrument och tillbehör 1 5 Instrument och tillbehör 26 Borr 7 Långa borr 8 Engångsdiamanter9 Diamanter10 Komposit 1 11 Komposit 2 12 Glasjonomer 13 Fyllnadsmaterial, tillbehör 14 Trissor och polerare 15 Profylax 16 Fluorlack 17 Profylaxpasta, gummipolerare 18 Eltandborstar 19 Munhygienprodukter 20 Tre-ytestandborstar21 Plackregistrering 22 Salivdiagnostik 23 Cement 24 Röntgen, bildplattor, tillbehör 25 Röntgen, sensor, tillbehör 26 Röntgen, bildplattor27 Maskinell rensning 28 Endodonti manuell 29 Dental adhesiv 30 Rengöring och desinfektion 31 DAC tillbehör 32 Rengöring Planmeca 33 Engångsprodukter 34 Visir, ögonskydd, hörselskydd 35 Estetik 36 Tandstensinstrument 37 Tandstensinstrument AE 38 Sprutor 39 Salivsug bio 40 Aspiratorrör bio 41 Tandtrådsbygel bio 42 Interdentalborste, tandtråd bio 43 Tandborste bio Övrigt sortiment