586463-2020 - ResultatSverige-Göteborg: Reparation och underhåll av elmätare
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Byte av Elmätare och Mätsystem
Referensnummer: 19-0019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50411300 Reparation och underhåll av elmätare
II.1.4.
Kort beskrivning
Göteborg Energi AB upphandlar för Koncernens räkning byte av Elmätare och Mätsystem för insamling och lagring av mätvärden samt events, för i första hand el, då nuvarande Mätsystem inte till fullo möter kommande lagkrav. Projektet har som mål att upphandla varor och tjänster från en leverantör med totalansvar för hela leveransen.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
38554000 Elmätare, 51210000 Installation av mätutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Beställaren upphandlar för Koncernens räkning Byte av Elmätare och Mätsystem för insamling och lagring av mätvärden samt events, för i första hand el, då nuvarande mätsystem inte till fullo möter kommande lagkrav. Beställaren har som mål att upphandla varor och tjänster från en Leverantör med totalansvar för hela Leveransen.
Följande områden ingår:
• Hårdvara och installation av ca 267 000 st. elmätare av kategori 1 <= 63 Ampere, inklusive eventuellt kommunikationskort i mätaren, samt i förekommande fall multipunkter/koncentratorer
• Hårdvara, installation och kontroll av 8 000 st. elmätare av kategori 2 >= 80 Ampere, inklusive eventuellt kommunikationskort i mätaren
• HES (IT-delen av insamlingssystemet) driftsatt i Beställarens IT-miljö för insamling av ovan nämnda mätare
• Kommunikationslösning inklusive datatrafik mellan mätenheter och HES
Optioner:• Kommande behov av elmätare, ca 3 000 per år
• Förlängd garanti gällande hårdvara och/eller arbete i fält
• Fältarbete gällande nyanslutning elmätare (kommer ej att ligga med i utvärderingspoängen)
• Hantering av flera nyttigheter som t ex. fjärrvärme, fjärrkyla och gas i HES (kommer ej att ligga med i utvärderingspoängen)