586467-2023 - ResultatSverige-Uppsala: Uthyrning eller leasing av egendom annan än bostäder
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hyresvärd inklusive hyresanpassningar till SGU:s huvudkontor i Uppsala
Referensnummer: 423-1347/2023
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
70220000 Uthyrning eller leasing av egendom annan än bostäder
II.1.4.
Kort beskrivning
Ni inbjuds härmed att lämna anbud i Sveriges geologiska undersöknings (SGU) upphandling: Hyresvärd Lokaler SGU Uppsala.
SGU upphandlar en hyresvärd och fastighetsägare till en kontorslokal inkl laboratorier, verkstad och förvaring för SGUs räkning i Uppsala, som ska förhyras av SGU. Utöver att äga och förvalta lokalen ska hyresvärden vara byggherre och tillsammans med SGU ansvara för att lokalen anpassas efter SGU:s behov.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlande myndighet är SGU, en statlig myndighet som lyder under regeringen. Mer information om SGU finns på www.sgu.se
Om SGU
SGU är den myndighet som undersöker, dokumenterar och informerar om berggrund, jordarter och grundvatten i Sverige. Som central myndighet för geologi och mineralfrågor i Sverige är en av SGU:s viktigaste uppgifter att möta efterfrågan på geologisk information från samhället. SGU inrättades 1858 och har numera huvudkontor i Uppsala samt kontor i Lund, Göteborg, Malå och Luleå.
SGU har ungefär 300 anställda varav cirka 200 är stationerade i Uppsala. SGU samlar under fältarbete in geologisk information. Det görs med hjälp av olika mätinstrument samt att man även samlar in fysiska prover som jord, sten och vatten. Dessa förvaras, bearbetas och analyseras delvis i myndighetens lokaler. Mätinstrument förvaras, underhålls och utvecklas för verksamhetens behov. Insamlad information bearbetas till geografiska databaser och data sammanställs och utvecklas i rapporter. All information ska lagras och tillhandahålla via olika digitala tjänster till användare inom såväl privat som offentlig verksamhet inom och utom landet. Även administration för verksamheten är förlagd till kontoret. Arbetet bedrivs främst under kontorsarbetstid, men den insamlade verksamheten kan medföra att transporter sker till och från lokalerna alla tider på dygnet veckan runt. Den insamlande verksamheten är främst förlagd till sommarhalvåret, men vissa delar sker året om. I samband med denna verksamhet är godsmottagning en nyckelpunkt då ibland stora och tunga transporter av utrustning eller stenmaterial förekommer. Insamlingsverksamheten använder alla typer av transportmedel och det förekommer att uppställning av bil, lastbil, släpvagn och liknande sker i anslutning till myndighetens lokaler och visst buller kan därför förekomma. Av dessa skäl bör lokalerna inte ligga i direkt anslutning till bostäder eller i Uppsalas absoluta centrum. Men de bör heller inte ligga allt för långt ifrån kommunikationer så att det försvårar för personal och besökare att ta sig till och från lokalerna.
Bakgrund
SGU har sedan 1979 hyrt lokaler som byggdes för verksamhetens dåvarande behov när myndigheten lokaliserades till Uppsala från Stockholm. SGU behöver förändra och minska sin förhyrning i Uppsala. Det är av olika skäl, bland annat att anpassa lokalerna efter nya arbetssätt, arbetsmiljö, kostnadseffektivisering samt miljö och hållbarhet. SGU söker därför efter en fastighetsvärd som kan erbjuda lokaler efter verksamhetens behov inom ett geografiskt område i Uppsala.
Lokalbehov
Lokalen ska vara anpassade efter rådande verksamhetsbehov, lagkrav samt branschstandard. Lokalerna ska uppfylla krav från alla tre hållbarhetsaspekter, det vill säga de ska vara ekonomiskt bästa utifrån de tekniska, verksamhetsmässiga och sociala behoven samt miljömässiga krav på exempelvis löpande underhåll och energianvändning. Verksamheten kommer att gå från cellbaserade kontor till en aktivitetsbaserad miljö.
SGU behöver hyra en lokal om ca 4 000 - 5 000 kvm (LOA), med ytor iordningställda för kontor, publika ytor, reception, förvaring, arkiv, laboratorier, verkstäder med mera.
Kontors- och samverkansmiljön inklusive publika ytor omfattar ca 1600 kvmFörvaring ca 850 kvmIT-miljöer ca 230 kvmVerkstäder 100 kvmLaboratorier och provberedning ca 500 kvmLogistik ca 400 kvmUtöver detta finns krav på utomhusytor för förvaring i två containrar samt parkeringsplats för fem företagsbilarOvan nämnda miljöer skall separeras på lämpligt sätt och placerar så att bästa flöde uppnås. Anledningen till att tydligt separera de olika miljöerna åt är för att verksamheten skiljer sig mycket år. I vissa miljöer är det mer operativ verksamhet och skall separeras från miljöer där administrationen och kontor är.
I de operativa miljöerna sker mer smutsande och bullrande verksamhet med hantering av prover och utrustning. Logistiken i dess lokaler är avgörande för ett bra arbetsflöde.
I kontorsmiljön ska det vara renare och tystare. Förvaring finns i båda zonerna. I kontorsarbetsmiljön ska utformningen göra att rörelser och ljud i lokalerna minskar ju längre in i miljön man tar sig.
Önskemål om lokalisering (geografiskt läge)
SGU har analyserat behov för att bedriva verksamheten på ett ändamålsenligt och effektivt sätt, de offererade lokalerna bör finnas inom ett område i Uppsala med kringservice enligt nedanstående lista. Beroende på hur väl önskemål uppfylls vägs de samman till en samlad bedömning av läget.
Önskemål om lokalisering – plats
Avstånd till centrum (centralstation) max 5 km vägAvstånd till lokala, allmänna kommunikationer med god turtäthet, max 500  mBilväg för åtkomst för bilburen transport av gods, fältarbete och personalRestaurang i närhet, 500 mMatbutik inom 1 km eller lunchservice i husetP-platser för myndighetens fem bilar, inklusive plats för laddning av elbilTillgång till parkeringsplatser i närområde för personal och besökareTillgång till cykelparkering med tak för personal och besökareGrönområde i närhet för friskvård samt möjlighet att testa verksamhetens mätutrustningUpphandlingens publicering
SGU har för avsikt att publicera upphandlingen under vecka 27 och den kommer troligen att  ligga öppen till och med 25 september. Frågor kommer att besvaras under v 33 - 37.