586486-2020 - ResultatSverige-Göteborg: Reparation och underhåll av elektrisk och maskinteknisk utrustning i byggnader
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Tekniska konsulter - Kontrollorgan Trycksatta anordningar, cisterner, lyftanordningar och portar
Referensnummer: 20-0027
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50710000 Reparation och underhåll av elektrisk och maskinteknisk utrustning i byggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Göteborg Energi AB avser att upphandla ramavtal om tekniska konsulttjänster avseende kontroll och provning av trycksatta anordningar (enligt gällande lagstiftning AFS 2017:3 och AFS 2016:1), cisterner (MSBFS2018:3) samt lyftanordningar och portar (AFS 2003:6, BFS 2011:12).
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71630000 Teknisk besiktning och provning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Arbetet kommer att utföras för:
• Produktionsanläggningar produktion, ca: 48 pannor, 200 rörledningar, 250 värmeväxlare, tryckluftstankar och expansionskärl, 26 kylmaskiner samt ett fåtal oljecisterner.
• Lyftanordningar och portar produktion och distribution, ca: 300 lyftanordningar och portar
• Produktionsanläggning distribution, ca: 4 pannor, 17 rörledningar, 20 värmeväxlare, tryckluftstankar och expansionskärl samt 140 undercentraler (värmeväxlare)
• Rörledningar fjärrvärmenät distribution, ca 250 km rörledningar med ca: 750 besöksplatser
• Undercentraler fjärrvärmenät distribution, ca: 7000 undercentraler (värmeväxlare)
• Reglerstationer naturgas distribution, ca: 23 reglerstationer