586559-2019 - PlaneringSverige-Uppsala: Ugnar för förbränning av avfall
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förbränning av avfall 2021
Referensnummer: 2019-0779
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
42320000 Ugnar för förbränning av avfall
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar förbränning av säck- och kärlavfall och därmed jämförligt avfall, brännbart grovavfall från återvinningscentraler, brännbart verksamhetsavfall från Hovgårdens avfallsanläggning och biogasanläggningen, slam från reningsverk samt gallerrens från avloppsreningsverk.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 124 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
42320000 Ugnar för förbränning av avfall, 90513900 Hantering av slam
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen