586597-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Malmö: Ugns- och skorstenssotning
Koncessionsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/23/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Brandskyddskontroll och rengöring (sotning)
Referensnummer: SBN-2020-1024
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90915000 Ugns- och skorstenssotning
II.1.4.
Kort beskrivning
Malmö stad, stadsbyggnadskontoret, inbjuder, genom upphandlingsenheten, intresserade leverantörer att inkomma med anbud avseende upphandling av brandskyddskontroll och rengöring (sotning). Denna offentliga upphandling syftar till att koncession tilldelas en (1) leverantör per upphandlingsdel/anbudsområde.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Koncessionen är uppdelad i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Del 1 - Mellersta Malmö. Avser brandskyddskontroll och rengöring (sotning) av objekt inom sotningsdistrikt Mellersta Malmö.
Del nr: 2
Del 2 - Södra och östra Malmö. Avser brandskyddskontroll och rengöring (sotning) av objekt inom sotningsdistrikt Södra och östra Malmö.
Del nr: 3
Del 3 - Västra Malmö. Avser brandskyddskontroll och rengöring (sotning) av objekt inom sotningsdistrikt Västra Malmö.