586662-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal för konsultuppdrag Nya karolinska sjukhuset i Solna
Referensnummer: LOC 2023-0910
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Nya Karolinska Solna-projektet är en central del i en av de största satsningarna på hälso- och sjukvården någonsin i Region Stockholm. Under Ramavtalet innefattas att Konsulten såsom generalkonsult är tillgänglig i allt väsentligt avseende arkitekt, projekteringsledare, konstruktör, brandkonsult, el-projektör och VVS-projektör för enskilda avrop avseende uppdrag inom sjukhusmiljö på de villkor som anges i Ramavtalet och respektive Beställningsskrivelse. Ramavtalet i sig innefattar inget konsultuppdrag utan för varje enskilt Uppdrag krävs skriftlig Beställningsskrivelse i enlighet med vad som anges i Ramavtalet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 45 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Se underlagen