586764-2021 - ResultatSverige-Stockholm: Röntgenapparatur
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Röntgenutrustning CBCT
Referensnummer: 2-3550/2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33111000 Röntgenapparatur
II.1.4.
Kort beskrivning
Karolinska Institutet avser att upphandla 1st CBCT med tillhörande serviceavtal till Universitetstandvårdens klinik för odontologisk röntgen.
Inbjudan till upphandling
Karolinska Institutet inbjuder er härmed att lämna anbud avseende röntgenutrustning CBCT med tillhörande serviceavtal som ska användas vid kliniken för oral diagnostik, Universitetstandvården.
Omfattning
Upphandlingen avser köp, totalinstallation samt ett serviceavtal utav en (1) CBCT röntgenmaskin. Denna CBCT kommer användas för specialistundersökningar inom odontologisk radiologi såsom undersökning inför implantatbehandlingar, lägesbestämning av retinerade tänder samt andra tandutredningar, undersökning av käkleder, mandibel och mellanansikte, näshålan och paranasala sinus.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33110000 Utrustning för medicinsk, odontologisk och veterinärmedicinsk bildbehandling, 33124200 Röntgendiagnostisk utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen