2. Förfarande
Förfarande
Titel: Upphandling av inbrottsfördröjande skåp avsett för läkemedel
Beskrivning: SiS bjuder härmed in till anbudsgivning gällande upphandling av inbrottsfördröjande skåp avsett för läkemedel. Upphandlingen avser inbrottsfördröjande skåp avsett för läkemedel till avdelningar (ej klientrum) på SiS ungdomshem och LVM-hem och skåpen ska inrymma läkemedel för flera patienter. Skåpen ska vara förberedda för SiS infrastrukturslösning, vilket innebär att Leverantören som vinner upphandlingen ska ha inbrottsfördröjande skåp förberedda med uttag för elektronisk låskista. Inköp och installation av elektronisk låskista och tillkommande behörighetsstyrning samt dragning av el och montering och installation av inbrottsfördröjande skåp regleras inte i denna upphandling. Uppskattat värde för detta Ramavtal är 2 000 000 SEK exklusive mervärdesskatt och baseras med beaktande av att SiS är i en expansiv fas utifrån ny- och ombyggnationer samt att SiS redan har ett bestånd av inbrottsfördröjande skåp avsett för läkemedel. Observera att detta endast är en uppskattning och att SiS inte förbinder sig att beställa en viss mängd/volym under avtalsperioden. Avtalets maximala värde som kan komma att avropas uppgår till 2 500 000 SEK exklusive mervärdesskatt för hela avtalstiden. Uppnådd takvolym innebär att avtalet kan komma att sägas upp. Preliminär ramavtalsperiod är 2025-09-22 – 2026-09-21. SiS äger därefter rätt att förlänga ramavtalet med ett (1) år i taget, dock längst till och med 2029-09-21.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 44421000 Armerade eller förstärkta kassaskåp och dörrar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:106794:Lot:1
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Montering