58681-2022 - ÄndringSverige-Härnösand: Programvaruutvecklingstjänster för utbildning
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
LMS, Lär- och Utbildningsverktyg 2021
Referensnummer: 21RS11177
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72212931 Programvaruutvecklingstjänster för utbildning
II.1.4.
Kort beskrivning
Lär- och Utbildningsverktyg för Region Västernorrland
Denna upphandling omfattar köp av tjänst för kompetens och lärplattform, LMS (Learning Management System) för alla medarbetare inom, samt i anslutning till, Region Västernorrland, inklusive externa användare, ex privata vårdgivare, personal inom kommunal hälso- och sjukvård.
Vi söker en helhetslösning där kompetenshantering/-utveckling går hand i hand med lärande och målet är att utveckla våra olika kompetenser med hjälp av ett digitalt verktyg men också ett LMS som stödjer de traditionella utbildningsformerna.
Utöver dessa tjänsteområden omfattas upphandlingen av ett införandeprojekt och konsultstöd inom införandeprojekt samt utbildning av personal.