Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Busstransporter
Referensnummer: 2019:519
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 60172000 Uthyrning av bussar och långfärdsbussar med förare
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling avser ett ramavtal som tillgodoser behov av buss inklusive chaufför för diverse planerade och oplanerade bussresor.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 60120000 Taxitjänster, 60170000 Uthyrning av fordon för personbefordran med förare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser ett ramavtal som tillgodoser kommunens behov av inhyrning av buss inklusive chaufför för diverse planerade och oplanerade bussresor.
Ramavtalet avser busstransporter i flera sammanhang som t.ex personaltransporter, skolutflykter.