586912-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Programvara för affärstransaktioner och personliga affärer – Betallösning för drivmedelsanläggningar
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelBetallösning för drivmedelsanläggningar
BeskrivningSwedavia avser att upphandla en betallösning till drivmedelsanläggningarna på samtliga flygplatser. Upphandlingen omfattar hårdvara och mjukvara samt service och support. Den nya betallösningen ska implementeras under första halvåret 2026 för att vara implementerat innan nyttjanderätten på den befintliga betallösningen upphör i augusti 2026. För de fall att anbudsansökande företag vill använda sig av European Single Procurement Document (ESPD) kommer Swedavia möjliggöra för detta genom att på begäran skicka ut dokumentet till det anbudssökande företaget. Dokumentet kan sedan fyllas i och bifogas anbudsansökningen. Användandet av ESPD är frivilligt
Typ av förfarandeFörhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 48400000 Programvara för affärstransaktioner och personliga affärer
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:116161:Lot:1