586975-2019 - ResultatSverige-Göteborg: Tolktjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Teckenspråkstolkar
Referensnummer: 150/19
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79540000 Tolktjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet omfattar tolktjänster för teckenspråk till Grundskoleförvaltningen inom Göteborg Stad. Uppdraget består av att i förekommande fall tolka lektioner, föreläsningar, gruppmöten och externa besök.
Avtalet avser i dag främst Kannebäcksskolan, som har en enhet för döv och hörselskador från förskola till årskurs 9. Inom grundskoleförvaltningen finns planer på att utöka stöd för elever med hörselskador och volymerna i avtalet kan i det fallet öka under avtalsperioden
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen