Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IT-stöd för personalplaneringssystem
Referensnummer: UC-2019-164
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 48450000 Programvara för tidsredovisning eller personal
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Östergötland upphandlar ett webbaserad lösning för bokning, planering och matchning av bemanningsresurser.
Helt eller delat anbud
Anbud ska lämnas på hela uppdraget/omfattningen.
Anledningen till att upphandlingen inte har delats upp i separata anbudsområden är att upphandlande myndighet ser IT-stöd för vikariehanteringssystem som ett strategiskt anbudsområde som behöver hållas ihop.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48000000 Programvara och informationssystem, 48400000 Programvara för affärstransaktioner och personliga affärer, 48517000 IT-programvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen