587026-2019 - ResultatSverige-VÄSTERÅS: Programvara för schemaläggning och produktivitet
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Diarie- och ärendehanteringssystem
Referensnummer: 2018/1043-VKF-4502
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48330000 Programvara för schemaläggning och produktivitet
II.1.4.
Kort beskrivning
Leveransen omfattar bl.a. installation, införande, licenser, support, underhåll, service och driftsättning, utbildning, tillgång till nya versioner, vidareutveckling/förvaltning samt säkerhetsåtagande av systemet som molntjänst. I åtagandet ingår också att konvertera/migrera innehållet i köparens befintliga diariesystem, avvikelsehanteringssystem och arkiv.
Det nya diariesystemet ska stödja all registrering av administrativa ärenden vid myndigheten.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48311100 Dokumenthanteringssystem, 48400000 Programvara för affärstransaktioner och personliga affärer, 48610000 Databassystem, 48612000 Databashanteringssystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen