587029-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Saneringsutrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal avseende saneringsarbeten
Referensnummer: FB 2023/1134
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
42924720 Saneringsutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Saneringsarbeten vid försäkringsskada:
• Sanering efter brand inkluderat rivning (sot, röklukt, skadade byggnadsdelar, fast inredning, ventilation etc.) samt vid behov spärrmålning. Slutresultat ”luktfri lägenhet/lokal”
• Asbestsanering i samband med försäkringsskada
• Vid brandskada, till exempel spisbrand med begränsade skador i endast kök ingår enklare återställningsarbete så som målningskomplettering, byte snickerier, köksskåp, spisfläkt, hushållsmaskiner, ytskikt.
Övriga saneringsarbeten:
• Sanering, avfuktning och återställning vid översvämning eller annan fukt som inte omfattas av Familjebostäders Fastighetsförsäkring
• Sent upptäckta dödsfall (sanera kroppsvätskor och eliminera lukter så att bostaden kan beträdas)
• Katt- och hundkiss (sanera och eliminera lukter så att bostaden kan beträdas)
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 6 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
42924720 Saneringsutrustning, 45262660 Asbestsaneringsarbete
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen