58711-2022 - ÄndringSverige-Varberg: Social omsorg med inkvartering
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Drift av ett korttidsboende för vuxna
Referensnummer: SN 2021/0201
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85311000 Social omsorg med inkvartering
II.1.4.
Kort beskrivning
Socialnämnden i Varbergs kommun bjuder in till att delta i upphandling av drift av ett korttidsboende
för vuxna enligt 7 kap. 1 § 3 SoL.
Ett korttidsboende för vuxna vänder sig till personer med missbruks- och beroendeproblematik där
intentionen är att tillgodose kundens behov av tak över huvudet under en tid och därigenom motivera
till nykter- och drogfrihet.