See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Snöröjning Lombolo
Beskrivning: Uppdraget avser att på entreprenad utföra snöröjning, bortforslande av snö, halkbekämpning, hyvling samt upptagning av sand på Kirunabostäder ABs, Tekniska verken i Kiruna ABs samt på Kiruna kommuns fastigheter i Kiruna C. Entreprenaden är uppdelad i 2 anbudsområden Lombolo KBAB och Lombolo TVAB. Beställaren kommer att teckna avtal med en eller flera entreprenörer. Dock kommer avtal endast att tecknas med en entreprenör per snöröjningsområde.
Intern identifierare: 2024-072
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 90620000 Snöröjning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Snöröjning Kiruna C
Beskrivning: Ramavtalet avser att täcka beställarnas behov av snöröjning, bortforsling halkbekämpning, hyvling och upptagning av sand. Beställaren avser att teckna avtal med en entreprenör per anbudsområde. Anbudsgivaren kan lämna anbud på 1 eller flera anbudsområden. Ramavtalet är uppdelat i två anbudsområden: Anbudsområde 1: Lombolo KBAB (Kirunabostäder AB) Anbudsområde 2: Lombolo TVAB (Tekniska verken i Kiruna AB)
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Anbudsområde 1 - Lombolo KBAB
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Anbudsområde 2 - Lombolo TVAB