587230-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Tyresö: Installation av elektrisk utrustning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal för Laddinfrastruktur
Referensnummer: 2023-KSUH 0023
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
51110000 Installation av elektrisk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser Tyresö kommuns behov av laddinfrastruktur.
Inbjudan
Tyresö Kommun inbjuder intresserade leverantörer att lämna anbud på Laddinfrastruktur. Syftet med denna upphandling är att på bästa sätt kunna bygga ut laddinfrastruktur på kommunens mark och vid kommunens fastigheter. Tyresö kommun har för avsikt att teckna ett ramavtal med en leverantörer och beställning sker genom avrop från detta ramavtal.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
31158000 Laddningsanordningar, 31158100 Batteriladdningsdon, 31600000 Elektrisk utrustning, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45317000 Övriga elinstallationsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Översiktlig omfattning
Denna upphandling avser Tyresö kommuns behov av laddinfrastruktur. Laddinfrastruktur är det övergripande begrepp för fast utrustning som behövs för laddning av elfordon. Laddinfrastruktur kan delas upp i ledningsinfrastruktur och laddningspunkter:• Med ledningsinfrastruktur avses ett förberedande system bestående av kanaler, tomrör, kabelstegar eller liknande där kablar till laddningspunkter enkelt kan dras fram.• Med laddningspunkt avses utrustning för laddning av ett elfordon. Omfattning för denna upphandling avser installation och drift av laddpunkter
Beställaren uppskattar att volymen totalt är 8 miljoner SEK exklusive moms. Volymerna är endast uppskattade och kan därför både komma att överstigas och understigas. Några garantier kan inte lämnas. Ramavtalet innebär inget åtagande från Beställaren att avropa en viss volym.
Uppskattad omsättning
Uppgifter baseras på tillgänglig statistik och uppskattning och kan komma att såväl över- som underskridas. Leverantören ska leverera det faktiska behovet.
Volym uppskattats till ca 2 miljoner/år
Inga volymer garanteras under avtalstiden och volymerna kan variera från år till år.