Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hemodynamisk övervakningsutrustning
Referensnummer: RS/220473
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar utrustning för hemodynamisk övervakning - invasiv cirkuationsövervakning med möjlighet att mäta hjärtats pumpförmåga, perifert vaskulärt motstånd och lungvattennivå hos svårt sjuk intensivvårdspatient.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar, 33195000 Patientövervakningssystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Regionen har för avsikt att köpa två (2) utrustningar efter kontarktstilldelning. Därefter kan avrop ske för ytterligare två (2) om behov uppstår och ekonomiska medel beviljas.