587254-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Kungälv: Konsulttjänster inom VA
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Generalkonsult projektering överföringsledning Vävra-Marstrand
Referensnummer: KS2023/2148
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71321300 Konsulttjänster inom VA
II.1.4.
Kort beskrivning
Eftersom Marstrands ARV ska avvecklas på sikt behövs nya överföringsledningar för att koppla samman Marstrand med Kungälvs mer centrala ledningsnät se handling 7.2 Bilaga 1 - Projektområde, Översikt.
Uppdraget är en detaljprojektering av nya vatten och avloppsledningar för projektet ÖFL Vävra - Marstrand Etapp 1, 2 och 3 se handling 7.3 Bilaga 2 Etappindelning.
Överföringsledningarnas anslutningspunkt i Vävra framgår enligt handling 7.6 WSP bilaga 1 inkl. kommentarer.
Överföreningsledningarna ska avslutas enl handling 7.10 Mjölkekilen.
Kungälvs kommun har tidigare gjort två förstudier se handling 7.7 Sweco - Förstudie Marstrand ÖFL och 7.9 Reijlers - Översiktlig Spill- och dricksvattenutredning. WSP har även gjort en utvärderingsstudie se handling 7.5 WSP Utredning som konsultens i första hand ska ta hänsyn till. Det åligger dock konsulten att se över föreslagen ledningsdragning och komma med förbättringsförslag.
Konsulten ska även ta i beaktning och planera för övriga områdens anslutningar.
Se handling 7.4 Bilaga 3 - Plan övriga områden
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 5 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71311300 Konsulttjänster för infrastruktur, 71321300 Konsulttjänster inom VA, 71332000 Geotekniska ingenjörstjänster, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71800000 Konsulttjänster med avseende på vattenförsörjning och avfall, 90492000 Konsulttjänster för avloppshantering, 90713100 Konsulttjänster för vattenförsörjning och avloppsvatten utom för byggprojekt
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen