587264-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Mellerud: Provning och analys av sammansättning och renhet
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Provtagning Dalslandskanals Vattenvårdsförbund 2021
Referensnummer: UH-2021-2
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71610000 Provning och analys av sammansättning och renhet
II.1.4.
Kort beskrivning
Inriktningen på undersökningarna inom Upperudsälvens avrinningsområde samt Dalbergså/Holmsåns vattensystem skall vara att beskriva både det kemiska och biologiska tillståndet i vattenområdet. Tillståndet skall relateras till påverkan från punktkällor, markanvändning, enskilda avlopp, nedfall från luften och väderförhållanden.  Tillförsel och transporter av kväve, fosfor och organiskt material skall åskådliggöras för delar av avrinningsområdet. Utvecklingstendenser skall relateras till förändringar av tillförsel från olika källor samt väderförhållanden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 3 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71610000 Provning och analys av sammansättning och renhet, 90700000 Miljötjänster, 90733000 Tjänster avseende vattenföroreningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Programmet för Upperudsälven omfattar följande moment:
vattenkemi (fysikalisk-kemisk) inklusive interkalibrering växtplankton
kiselalger bottenfauna
vattenföring och ämnestransporter väder
utsläpp utvärdering/redovisning