58728-2018 - ResultatSverige-Helsingborg: Kläder, skor, väskor och tillbehör
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Varsel- och yrkeskläder
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
18000000 Kläder, skor, väskor och tillbehör
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar varsel- och yrkeskläder till bland annat vaktmästare, trädgårdsarbetare, elever vid yrkesgymnasium, skol och fritidspersonal i Helsingborgs stad samt till personal på Nordvästra Skånes Renhållningsbolag AB (NSR).
Upphandlingen omfattar inte kläder till vård och omsorgspersonal och kläder och skor till kökspersonal.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
18000000 Kläder, skor, väskor och tillbehör, 18100000 Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör, 18110000 Arbetskläder för män, 18114000 Heltäckande överdragskläder, 18130000 Specialarbetskläder, 18140000 Tillbehör till arbetskläder, 18143000 Skyddskläder, 18200000 Ytterkläder, 18220000 Impregnerade kläder, 18221000 Regnkläder, 35113400 Skydds- och säkerhetskläder
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen