587290-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Ljudteknikertjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Installation, service och support av ljudanläggningar
Referensnummer: 0216/21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
92370000 Ljudteknikertjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling avseende Installation, service och support av ljudanläggningar
Avsikten med denna upphandling är att säkerställa att Got Events ljudanläggningar bibehålls i gott skick och levererar ett bra ljud till publiken. Vi vill hitta en leverantör som kan sköta det löpande underhållet och på så sätt också öka livslängden på anläggningarna, samt att tillgodose verksamheten med ljudtekniker och support vid olika evenemang.
Omfattningen av ramavtalet sammanfattas i punkterna A-F nedan:
A) Installation, service och support av Got Events bestånd av ljudanläggningar.
B) Telefonsupport för Got Events driftpersonal för att avhjälpa enklare fel.
C) Komplettering och utökning av befintliga anläggningar.
D) Uppsättning och nedmontering av högtalare på Ullevi i samband med vinterförvaring.
E) Uthyrning av teknik för komplettering eller ersättning av felaktig utrustning.
F) Erbjuda ljudtekniker på plats vid särskilda evenemang
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
32321200 Audiovisuell utrustning, 32321300 Audiovisuellt material, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 50340000 Reparation och underhåll av audiovisuell och optisk utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattningen av ramavtalet sammanfattas i punkterna A-F nedan:A) Installation, service och support av Got Events bestånd av ljudanläggningar.
Ramavtalet omfattar samtliga arenor och anläggningar.Undantag:Punkt D avser endast Ullevi. Punkt B ersätts till en årlig kostnad och endast till leverantören som rangordnas 1.
Allmänt
Anbudet ska lämnas enligt upphandlingsdokumentet av behörig företrädare och vara författat på svenska.
Anbudsgivaren ska vara registrerad och inloggad i Tendsign. Om du lämnar anbud som ombud måste anbudet lämnas av ett konto som har din kunds organisationsnummer och företagsnamn. Det är bolagets organisationsnummer som angivits i Inloggningsuppgifterna som är anbudgivande bolag (juridisk part) i denna upphandling.
Anbudsgivaren ska vara bunden av sitt anbud till och med 2022-06-13 För det fall upphandlingen blir föremål för överprövning är leverantören bunden av anbudet fram till och med två månader efter den tid då överprövningen avslutats genom lagakraftvunnen dom/beslut.