587339-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Eskilstuna: Reklam och marknadsföring
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kommunikationstjänster
Referensnummer: IN-IN21-0435
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79340000 Reklam och marknadsföring
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Sörmland, Region Västmanland, Folktandvården Västmanland och Svealandstrafiken (Köpare) genomför upphandling avseende ramavtal för Kommunikationstjänster
Syftet är att utveckla och säkerställa köparens varumärke, vilket kräver varierande och komplexa behov av tjänster inom kommunikationstjänster.
Några exempel på uppdrag:
Stöd och rådgivning inom kreativa och konceptuella frågeställningar med fokus på den digitala transformationen
Kommunikations- och kampanjkoncept
Kanalstrategier
Filmproduktion,
Köparen kommer att teckna avtal med max tre (3) leverantörer, avrop kommer att ske enligt fast rangordning.
Takbelopp uppgår till 9,8 MSEK exkl. moms. Om, och i så fall när, Köparen har gjort avrop motsvarande takvolymen upphör ramavtalet att gälla. Köparen meddelar Leverantörens kontaktperson när takvolymen är uppnådd, eller på väg att uppnås, så snart Köparen noterat detta.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79341000 Reklam, 79342000 Marknadsföring, 79822500 Grafisk formgivning, 92111210 Reklamfilmsproduktion
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Takbelopp
Takbelopp uppgår till 9 MSEK exkl. moms. Om, och i så fall när, Köparen har gjort avrop motsvarande takvolymen upphör ramavtalet att gälla. Köparen meddelar Leverantörens kontaktperson när takvolymen är uppnådd, eller på väg att uppnås, så snart Köparen noterat detta.
Uppdrag
Region Sörmland, Region Västmanland, Folktandvården Västmanland och Svealandstrafiken (Köpare) genomför upphandling avseende ramavtal för Kommunikationstjänster i enlighet med vad som beskrivs i upphandlingsdokumenten.
Stöd och rådgivning inom kreativa och konceptuella frågeställningar med fokus på den digitala transformationen (exempelvis i samband med utveckling av nya tjänster, organisationer och uppdrag)
Kommunikationsstrategier och planer
Utveckla befintliga samt nya varumärken
Utveckla befintliga samt nya grafiska profiler
Budskapsplattform,
Undersökningar, analyser och utvärderingar
Filmproduktion, från enklare rekryteringsfilmer till mer avancerade produktioner
Digitalt material som animationer och bildspel
Denna upphandling ersätter nuvarande avtal, DU-UPP17-0268 som löpte ut 2021-09-30. Det kan finnas avrop som pågår även efter avtalstiden.