2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal elkonstruktion underhållsarbeten VA
Beskrivning: Ramavtal för konsulttjänster inom samhällsbyggnadssektorn för Karlstads kommun inom kompetensområdet: · -El- och Styr inom VA-anläggningar Beställaren avser att i huvudsak avropa konsulttjänsterna för underhållsprojekt i förvaltningsskedet av el- och styranläggningarna inom kommunens VA-bestånd i form av avloppsverk, vattenverk, pumpstationer, tryckstegringsstationer, vattentorn mm.
Typ av förfarande: Annat förfarande i ett steg
Förfarandets viktigaste kännetecken: Öppet
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:111566:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete, 65100000 Vattendistribution och tillhörande tjänster, 65300000 Eldistribution och tillhörande tjänster, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71250000 Arkitekt-, ingenjörs- och mätningstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster