Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal CCTV-system
Referensnummer: 2021/KSUH 0134
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79714000 Övervakningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
ALLMÄN ORIENTERING
Tyresö kommun inbjuder Er att lämna anbud avseende CCTV-system enligt förutsättningar och villkor i detta förfrågningsunderlag med bilagor.
Leverantörens uppdrag är att på beställning eller offertförfrågan installera CCTV utrustning och därtill hörande mjukvara och licenser samt tillhandahålla support & service för denna typ av system. Leverantören ska även överta service och support för beställaren befintliga CCTV system (se nedan).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 35125000 Övervakningssystem, 45312000 Installation av larmsystem och antenner, 50610000 Reparation och underhåll av säkerhetsutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppskattad omsättning
Idag omsätter kommunen ca 2 miljoner kronor/år inom detta område varav ca 350-550 ksek utgör nyinstallationer och resterande del service, drift och underhåll. Vi förväntar oss att under avtalsperiodens fyra år omsätta ca 8 miljoner men just nu ligger ett förslag angående utökad CCTV-övervakning vid kommunens skolor och förskolor för politiskt beslut i kommunen. Om förslaget går igenom förväntas omsättningen på detta avtal öka markant under några år. Med hänsyn till detta har vi satt en takvolym på 15 miljoner kronor.
Omsättningen är uppskattad baserad på historisk förbrukning och ska endast ses som vägledande då beställaren inte garanterar några volymer i kommande avtal.