2. Förfarande
Förfarande
Titel: Plattform för dokumenthantering
Beskrivning: Upphandlingen omfattar inköp av en plattform för dokumenthantering för socialförvaltningens ca 3000 medarbetare samt 500 vikarier och visstidsanställda medarbetare. Det ska finnas möjlighet till option för Luleå kommuns övriga förvaltningar att nyttja avtalet. Vid eventuellt nyttjande av optionen ökar omfattningen. Ändamålet med upphandlingen för dokumenthantering i Luleå kommun är att hantera dokument som flödar i organisationen.
Intern identifierare: KLF 2024/1738
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71311300 Konsulttjänster för infrastruktur
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Plattform för dokumenthantering
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd