Ytterligare upplysningar kan erhållas från ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skoladministrativt system – Avesta kommun
Referensnummer: GNU 2020/51
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Verksamhetsstöd för skolledningen avseende: ansökan- och placering, ekonomihantering inom och mellan organisationer, skapa underlag för avgifter och utbetalningar, elevantagning, kommunalt aktivitetsansvar, skolpliktsbevakning, skolskjutsplanering, administration av studieplaner och kursplaner, myndighetsrapportering, organisationshantering – grunduppgifter skolorganisation.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48000000 Programvara och informationssystem, 48190000 Programvara för undervisning, 48330000 Programvara för schemaläggning och produktivitet, 48931000 Programvara för utbildning, 72250000 System- och stödtjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen