587518-2022 - ResultatSverige-Halmstad: Medicinska förbrukningsartiklar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Operations- och undersöknings/skyddshandskar
Referensnummer: RS220423
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33140000 Medicinska förbrukningsartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Halland bjuder in att lämna anbud på operations- och undersöknings/skyddshandskar. Produkterna är engångs och används bland annat inom följande verksamhetsområden: operation, tandvård, vård, kök och labb.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33141000 Engångsartiklar för icke-kemiskt medicinskt bruk och hematologiska förbrukningsartiklar, 33141420 Operationshandskar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen