587600-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Kalmar: Sanitetsartiklar av papper
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Inkontinensprodukter med tillbehör 2021
Referensnummer: 2020-111
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33771000 Sanitetsartiklar av papper
II.1.4.
Kort beskrivning
Inkontinensprodukter med tillbehör. I samverkansupphandling med Kalmar läns 12 kommuner. För kommunerna upphandlas de avledande produkterna med tillbehör. För regionen upphandlas absorberande droppskydd, barnblöjor, samt avledande produkter såsom urinkatetrar, urinuppsamlingsprodukter och lavemangsprodukter.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33141000 Engångsartiklar för icke-kemiskt medicinskt bruk och hematologiska förbrukningsartiklar, 33141200 Katetrar, 33141600 Uppsamlingsbehållare och -påsar, dränageset och dylikt, 33751000 Engångsblöjor, 33771200 Pappersblöjor
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen