587620-2023 - ÄndringSverige-Karlstad: Medicinsk utrustning
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Digital teknik för inkontinensutredningar inom SoL och LSS
Referensnummer: VON/2023:264
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Kommunen efterfrågar tekniskt stöd som underlättar inkontinensutredningar. Det ska vara en användarvänlig lösning som under minst 2 dygn registrerar en individs urinläckage. Informationen ska kunna omvandlas till rapporter med relevanta individuella data, som ger fördjupad kunskap om individuella läckagemönster och urinmängder. Tekniken ska vara en möjliggörare för bra inkontinensutredningar, som ett alternativ till vågen och fysiska mätningar av urinmängd för inkontinensskydd. Målet är att anpassa kontinensvården baserat på ny kunskap om individuella läckagemönster. Individanpassade produktval och rätt tider för toalettbesök och byten bidrar till färre läckage.
Lösningen ska användas under tillfälliga mätperioder och därmed vara oberoende av vilken leverantör som levererar inkontinensskydd i övrigt, utifrån avtal för hjälpmedelsverksamheten för kommunen och Region Värmland.