2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal för installation av lås- och passersystem
Beskrivning: Detta ramavtal kommer omfatta: projektering, montering och installation, leverans av material och dokumentation till fullt färdig driftsatt anläggning. Alla förvaltningar och bolag som lyder under Trafiknämnden kommer vara avropsberättigade på detta avtal. Beställarens anläggningar består av tiotusentals låspunkter spridda över Stockholms Län. Krav och användning av anläggningar och lokaler med lås- och passersystem förändras kontinuerligt, detta behöver mötas inom ramen för detta ramavtal.
Intern identifierare: TN-2024-0351
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Ytterligare om kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten
Ytterligare klassificering (cpv): 44521100 Lås, 44521120 Elektroniskt säkerhetslås, 44521130 Högsäkerhetslås, 98395000 Låssmedstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000
Titel: Kvalificeringskrav