587682-2023 - ResultatSverige-Helsingborg: Transporter (utom avfallstransport)
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hantering och packning av planteringsjord 2023
Referensnummer: 23/0256
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60000000 Transporter (utom avfallstransport)
II.1.4.
Kort beskrivning
Leverantören ska ta emot kompostjord som ska blandas till planteringsjord. Blandningen ska packas i plastsäckar som läggs på pall.
Pallarna ska transporteras till NSR:s anläggningar i nordvästra Skåne.
Upphandlingsföremål
Anbudsgivaren ska ta emot kompostjord som ska blandas till planteringsjord som ska packas i plastsäckar som läggs på pall. De fyllda pallarna ska transporteras till NSR:s återvinningscentraler i nordvästra Skåne.
NSR tillverkar årligen ca 20-25000 ton färdig kompostjord per år. Av denna används ca 225 ton som grund för planteringsjord. Den angivna volymen innebär en uppskattad volym och är endast ett riktvärde. Det verkliga utfallet kan bli såväl högre som lägre och några garanterade volymer lämnas inte.
Beställaren har för avsikt att teckna ramavtal med en (1) anbudsgivare som åtar sig uppdraget att leverera hela den verkliga volymen till Beställaren.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
14212400 Jord, 14212410 Matjord
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen