587712-2023 - ÄndringSverige-Märsta: Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Städning och underhåll av återvinningsstationer (ÅVS) för Håbo, Upplands-Bro, Knivsta och Sigtuna kommun
Referensnummer: UH-2023-172
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Håbo, Knivsta, Sigtuna och Upplands-Bro kommun samarbetar genom ett samverkansavtal gällande avfallsfrågor. Samarbetet är unikt i sitt slag då kommunerna varken har bildat ett nytt gemensamt bolag eller förbund. Varje kommun är en fristående aktör. Samarbetet bygger på samverkan, vilket leder till en kostnadseffektiv helhetslösning inom avfall och återvinning i alla fyra kommunerna.  Nu upphandlar kommunerna ett gemensamt ramavtal avseende städning och underhåll av återvinningsstationer.