2. Förfarande
Förfarande
Titel: Geografiskt Informationssystem (GIS)
Beskrivning: Upphandling gällande anförskaffning av Geografiskt Informationssystem vars syfte är att visualisera geografisk information och underlätta beslutsfattande internt samt underlätta för våra invånare och företag att ta del av den information som kommunen vill sprida ut externt. Systemet ska erbjuda funktionalitet som behövs för att erbjuda nya moderna sätt att nyttja den geografiska informationen och även öka spridningen av denna information bland alla verksamheter. Upphandlad tjänst avses nyttjas under en period om 7 år.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 38221000 Geografiska informationssystem (GIS eller motsvarande)
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:89626:Lot:1