587832-2021 - ÄndringSverige-Stockholm: Hotelltjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hotelltjänster Longstay
Referensnummer: 23.3-12579-2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
55100000 Hotelltjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Välkommen att lämna anbud i upphandlingen av Hotelltjänster, del kategori Longstay.
Upphandlingen av Hotelltjänster kommer att resultera i ett ramavtal där alla statliga myndigheter och ett antal andra upphandlande myndigheter kommer att kunna tillgodose sitt behov av hotelltjänster, denna del avser kategori Longstay
Kammarkollegiet har utgått från delar av Visitas krav och kriterier för stjärnklassificering när kvalitetskategorierna definierades. Kvalitetskategori 4 är t.ex. till viss del jämförbar med ett fyrstjärnigt hotell.
Ramavtalsområdet Hotelltjänster upphandlas i fem (5) delar. Parallellt med denna delupphandling annonseras ytterligare fyra (4) delupphandlingar avseende Hotelltjänster:
Hotelltjänster, kvalitetskategori 2 (dnr 23.3-12575-2020)
Hotelltjänster, kvalitetskategori 3 (dnr 23.3-12576-2020)
Hotelltjänster, kvalitetskategori 4 (dnr 23.3-12577-2020)
Hotelltjänster, kvalitetskategori 5 (dnr 23.3-12578-2020)
Ramavtalet beräknas träda i kraft 2022-07-01.