587994-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Södersjukhuset Neonatal byggnad 07
Referensnummer: LOC 2019-1015
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden omfattar ombyggnation av Södersjukhusets nuvarande vuxenakut till ny avdelning för neonatalvård där förtidigt födda barn samt nyfödda sjuka barn ska vårdas. Den nya neonatalavdelningen kommer att ha 31 fysiska vårdplatser varav 13 är intensivvårdsplatser och 18 är vårdplatser där barn vistas tillsammans med sina föräldrar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 50 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45210000 Byggnadsanläggning, 45215000 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till hälso- och socialvård, krematorier och offentliga toaletter, 45215100 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till hälsovård, 45215120 Byggnation av specialvårdsbyggnader, 45215130 Byggnation av klinik, 45215140 Byggnation av sjukhusinrättningar, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen