588032-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Borås: Tjänster i samband med skogsavverkning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Flisning
Referensnummer: 2022-00089IN
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
77211000 Tjänster i samband med skogsavverkning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar flisning/krossning och transportentreprenad.
Grotvolymer finns både tätortsnära och i skogsmark. Aktuellt sönderdelningsslag är främst lastbilshugg, Leverans sker till Borås Energi och Miljö Sobacken/Ryaverket eller till terminal anvisad av Borås Stad.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
77200000 Skogstjänster, 90500000 Avfallstjänster, 90512000 Avfallstransport, 90513000 Hantering av ofarligt avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen