2 terminaltraktorer (nya eller begagnade, max 3 år och 4000h) med fabriksnya Translift-vagnar.
Maskinerna ska användas för trailerförflyttning inom hamnområdet samt lastning/lossning av kassetter och trailrar till/från fartyg. Transliftvagnarna ska vara ändamålsenliga med Umeåhamns övriga produktion med kassetter.
Maskinerna ska gå som Motorredskap klass 2.
Umeå kommun agerar upphandlingsstöd och genomför upphandlingen för Kvarkenhamnar AB:s räkning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 6 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Benämning på upphandlingen
Terminaltraktor med Transliftvagn, fabriksny
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 16700000 Traktorer, 42000000 Industrimaskiner, 42400000 Lyft- och hanteringsutrustning samt delar till sådan utrustning, 42414000 Lyftkranar, mobila lyftramar och truckar med kran
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Maskinerna ska användas för trailerförflyttning inom hamnområdet samt lastning/lossning av kassetter och trailrar till/från fartyg. Transliftvagnarna ska vara ändamålsenliga med Umeåhamns övriga produktion med kassetter
Begagnad Terminaltraktor med Transliftvagn som uppfyller kraven.
Del nr: 2
Del nr: 3