588095-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Hälsovårdstjänster
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Studenthälsovård
Referensnummer: EUI 23 014
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85100000 Hälsovårdstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Studenthälsovård för universitetet och Chalmers.
Om upphandlingen
Denna upphandling syftar till att förse båda lärosätena med studenthälsovårdstjänster - utifrån uppställda krav och beskrivningar samt lärosätenas ansvar såsom det kommer till uttryck i högskolelagen. Ett ramavtal kommer tecknas med vald leverantör.
Avgränsningar
Upphandlingen omfattar ej företagshälsovård för lärosätenas anställda, eller vårdtjänster som normalt utförs inom sjukvården.
Beräknat kontraktsvärde och tillika takvolym för ramavtalet är satt till fyrtio miljoner (40 000 000) kronor. Köparen förbinder sig inte att avropa bestämd kvantitet eller värde.
Avtalstid
Ramavtalet gäller från det att det undertecknats av båda parter och löper i 36 månader. Köparen har rätt att förlänga avtalet med +12 månader. Maximal löptid är således 48 månader (4 år). Övriga villkor för avtalet framgår av avsnitt 4.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar ej företagshälsovård eller tjänster som normalt utförs inom sjukvården.
Volymer
Chalmers och Göteborgs universitets ca. volymer för individuella besök under 2022, kopplat till efterfrågade kompetenser i avsnitt 3, var följande:
Läkare: 131 timmar
Sjuksköterska: 448 timmar
Psykolog: 2563 timmar (varav 122 timmar Org.konsult)
Beteendevetare: 764 timmar
Fysioterapeut/Sjukgymnast: 71 timmar
Arbetsterapeut: 0 timmar (ny tjänst)
Volymuppgifterna är ungefärliga och är baserade på tidigare års statistik.
Om avtalet
Antal leverantörer och kontrakt
Ett ramavtal kommer tecknas för samtliga upphandlande myndigheter, med EN leverantör.
Kontraktsvärde (takvolym)
Kontraktsvärdet baseras på tidigare års statistik, med hänsyn tagen till eventuella korrigeringar för framtida behov samt i underlaget angivna förlängningar och optioner. Beräknat kontraktsvärde och tillika takvolym för ramavtalet är satt till fyrtio miljoner (40 000 000) kronor. Köparen förbinder sig inte att avropa bestämd kvantitet eller värde.