2. Förfarande
Förfarande
Titel: Livsmedel - Kolonial
Beskrivning: Region Gotland upphandlar livsmedel inom produktgrupp kolonial. Produkterna är till största delen avsedda för tillagnings- och mottagningskök inom skola, förskola, sjukhus och äldreomsorg men även övriga verksamheter inom Region Gotland har rätt att avropa från avtalet. Distribution av produkterna till beställarna ingår i uppdraget och kostnad för detta ska ingå i styckpriset. Beställaren har rätt, men inte skyldighet, att under avtalstiden begära att leverantören etablerar och upprätthåller ett omsättningslager av kolonialvaror, som ska utgöra ett beredskapslager dimensionerat för att motsvara avdelning måltids behov av livsmedel under sju (7) dagars normal förbrukning.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 15890000 Diverse livsmedel och torrvaror
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:103478:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 15897200 Konserverade livsmedel, 44618420 Livsmedelskonserver, 15897000 Konserverade livsmedel och stridsransoner
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Omsättningslager Beställaren har rätt, men inte skyldighet, att under avtalstiden begära att leverantören etablerar och upprätthåller ett omsättningslager av kolonialvaror enligt bifogad bilaga ”Optionsfil omsättningslager"